Rozszerzanie diety dziecka

to etap karmienia, który najbardziej zaważy na przyszłości twojego maluszka.

Nie zmarnuj go! 

Czym jest rozszerzanie diety dziecka?

Rozszerzanie diety dziecka jest to stopniowe przechodzenie z pokarmów mlecznych na pokarmy stałe. Kluczowym słowem jest tu słowo „stopniowe”. Pokarmy stałe zaczynamy podawać w małych ilościach, powoli zastępując kolejne porcje mleka zbilansowanymi posiłkami.

Proste, prawda? Przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa różnie… Podając dziecku kaszkę na śniadanie, liczymy na to, że od razu chwyci łyżkę, zje ze smakiem i jeszcze na koniec podziękuje 😉 Odchodzenie od stołu, odmawianie czy rzucanie jedzeniem, zjadanie z naszych talerzy (mimo że na talerzu dziecka jest to samo) są często dla nas niezrozumiałe i traktowane jako złośliwość czy manipulacja.

Dziecko to mały człowiek, ale nie mały dorosły.

Jak często my, rodzice, o tym zapominamy. Maluch do rozwoju i nauki potrzebuje czasu, przestrzeni i ogromu wsparcia oraz zrozumienia ze strony opiekunów.

Dziecko to mały człowiek, dlatego szanuj malucha i jego granice, buduj relacje oparte na zrozumieniu i zaufaniu, poznaj jego potrzeby i ograniczenia.

Dziecko to nie jest mały dorosły — ma inne potrzeby, umiejętności, sposoby komunikacji.

W swojej praktyce łączę punkt widzenia rodzica z perspektywą dziecka. Pomijając to podejście, bardzo łatwo jest popełnić błąd, który stanie się początkiem lawiny kolejnych trudności i kolejnych błędów.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas rozszerzania diety dziecka

  1. Rozpoczynanie rozszerzania diety dziecka wyłącznie na podstawie jego wieku.
    Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozpocząć podawanie pokarmów stałych dziecku, które ukończyło pół roczku. W rzeczywistości, niektóre dzieci mogą wykazywać gotowość do przyjmowania stałego pokarmu wcześniej lub później. Ważne jest obserwowanie gotowości dziecka, takich jak zdolność do utrzymania głowy czy zainteresowanie dziecka jedzeniem.
  2. Niewłaściwe krzesełko do karmienia lub nieprawidłowe jego ustawienie względem rodzinnego stołu.
    Najważniejszą cechą dobrego krzesełka jest możliwość utrzymania przez dziecko prawidłowej pozycji ciała podczas jedzenia, co zmniejsza ryzyko zadławienia i pozwala poczuć się dziecku bezpiecznie. Dziecko siedzi w krzesełku prawidłowo, o ile kąty w biodrach (pomiędzy plecami a udami), kolanach i stopach wynoszą 90 stopni, a stopy spoczywają na podnóżku. Warto także jak najwcześniej dosunąć krzesełko dziecka do stołu, przy którym jada cała rodzina.
  3. Zbyt wolne wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka.
    Nie ma jasnych dowodów na to, że wprowadzanie tylko jednego nowego pokarmu naraz jest konieczne. Wprowadzanie kilku różnych pokarmów jednocześnie może pomóc w szybszym różnicowaniu diety. Wyjątkowo należy jednak traktować pokarmy, które są silnymi alergenami pokarmowymi, np. jajka czy orzechy.
  4. Bazowanie wyłącznie na sklepowych produktach „dla dzieci” lub posiłkach domowych uznawanych za „dziecięce”.
    Niektóre produkty komercyjne oznaczone jako „dla dzieci” mogą zawierać dodatkowy cukier lub jego zamienniki i inne niewskazane dla malucha składniki. Warto czytać etykiety, a z żywności komercyjnej korzystać sporadycznie. Kolejnym błędem jest ciągłe serwowanie posiłków domowych uznawanych za dziecięce. Dziecko non-stop jedzące zupki, placki bananowe, naleśniki czy kaszki nie będzie w stanie nauczyć się prawidłowego żucia i gryzienia, a ograniczony repertuar smaków wpłynie ograniczająco na kształtujące się preferencje smakowe.
  5. Wygórowane oczekiwania opiekunów.
    Dziecko powinno zjeść całą podaną porcję, nie rozmazywać jedzenia po stole, jeść bez brudzenia włosów i plucia jedzeniem. A wiesz, że właśnie zachowując się w ten sposób, dziecko uczy się jedzenia?

Więcej szczegółów na temat rozszerzanie diety dziecka znajdziesz w BLWpedii.

BLWpedia

BLWpedia jest encyklopedią rozszerzania diety dziecka dostępną online.

Zawarte w niej zagadnienia są opisane hasłowo — krótko, zwięźle i treściwie. Hasła są uporządkowane alfabetycznie, dzięki czemu z łatwością trafisz na szukane zagadnienie.

Z pomocą BLWpedii bez trudu poznasz i wprowadzisz najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego rozszerzania diety dziecka.

BLWpedia w mediach społecznościowych

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, to zachęcam cię do obserwowania profili BLWpedii na Instagramie i Facebooku.

Znajdziesz tam zarówno krótkie podsumowania najważniejszych zagadnień związanych z rozszerzaniem diety dziecka, jak i przepisy czy przydatne wskazówki.

Oba profile prowadzone są w duchu psychodietetycznym z dużym naciskiem na bezpieczeństwo podawanych kawałków jedzenia.

Akcja Bezpieczne Kawałki

Bezpieczne Kawałki to ogólnopolska akcja, której celem jest zapobieganie zadławieniom kawałkami jedzenia u małych dzieci.

Czy wiesz, że dzieciom do ukończenia 4 roku życia winogrona i pomidorki koktajlowe najlepiej kroić w ćwiartki, a orzechy mielić lub siekać?

Kroisz winogrona w domu? Super! A czy masz pewność, że twoje dziecko otrzymuje w takiej postaci te owoce, gdy pozostaje pod opieką innej osoby? W żłobku lub w przedszkolu?

Dołącz do akcji i zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka poza domem.


Masz wątpliwości odnośnie rozszerzania diety dziecka?

Nie chcesz popełnić błędu? A może już go popełniłaś?

Przygotuj pytania, spisz wątpliwości, przygotuj zdjęcia posiłków i porozmawiaj ze mną. Odpowiem na twoje pytania, doradzę, a także zaproponuję działania naprawcze.

Im szybciej zadziałasz, tym łatwiej będzie Ci wprowadzić zmiany.

Scroll to Top