Słodycze w diecie dzieci to „wybuchowy” temat.

Budzi wiele emocji i jeszcze więcej kontrowersji. Potrafi podzielić nawet najlepsze przyjaciółki, a często i rodziny. Dlatego cieszę się, że chcesz zgłębić temat słodyczy w diecie dzieci od strony psychodietetycznej. W takim razie zaczynamy!

Twoje dziecko non stop jadłoby słodycze?

Zasmakowało już w słodkich czekoladkach czy cukierkach i chciałoby je jeść codziennie. Na każdy posiłek.

Zastanawiasz się, jak to odkręcić?  Szczególnie kiedy zewsząd słyszysz, że przez to twoje dziecko będzie miało próchnicę, a także zyska dodatkowe kilogramy.

W domu odbywa się wieczna „walka” – dziecko bezustannie prosi o cioś słodkiego, ty zabraniasz i rwiesz włosy z głowy, bo próbowałaś różnych sprawdzonych sposobów i nic z tego nie wyszło…

To da się zmienić!

A może jeszcze nie podałaś dziecku słodyczy?

Zastanawiasz się, kiedy podać je pierwszy raz.

  • Jakie słodkości wybrać?
  • Czy w ogóle warto je podać?

To bardzo ważne pytania.

To właśnie od tego, w jaki sposób będą wyglądały pierwsze próby podania dziecku słodyczy, będzie zależeć to, jak w kolejnych latach twoje dziecko będzie do nich podchodzić. Czy staną się one słodkim dodatkiem, czy będziesz walczyć z ich nadmiarem?

Rozegraj to dobrze!

5 najważniejszych zasad podawania dziecku słodyczy:

  1. Nie podawaj słodkości przed 2 urodzinami, ale nie zwlekaj także zbyt długo z ich podaniem.
  2. Zamiast kupowania produktów XXL, kup wielopak mini produktów. U mnie sprawdzają się mini lody, a także czekoladowe cukierki i mini wafelki kupowane na wagę.
  3. Traktuj słodycze tak samo jak pozostałe jedzenie. Może dodasz kostkę czekolady obok owsianki i owoców?
  4. Nie stosuj słodkości jako nagrody czy pocieszyciela. W ten sposób budujesz niewłaściwe skojarzenia emocji z jedzeniem słodyczy.
  5. Zaproponuj gościom, by zamiast kupowania dziecku słodkości, przynosili owoce lub wrzucali drobną kwotę do skarbonki. Z takich drobniaków moi chłopcy uzbierali na domek ze zjeżdżalnią i wielką trampolinę.

Czas odgrywa tu kluczową rolę…

Najłatwiej wypracować dobre podejście do słodyczy właśnie na samym początku — w dzieciństwie. To newralgiczny moment, w którym tworzą się preferencje smakowe oraz przekonania na temat jedzenia. Dziecko na podstawie obserwacji, rozmów i własnych doświadczeń uczy się — czym są słodycze, w jakich sytuacjach się pojawiają, a także jak wpływają na nie same i najbliższe im osoby.

A co ze starszymi dziećmi?

Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany w żywieniu dziecka, które ukończyło 7 lat, to najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca indywidualna z psychodietetykiem lub dietetykiem.

Moi synowie przechodzili przez różne słodyczowe etapy.

Od nielubienia, poprzez codzienne podjadanie, po dobre zarządzanie słodyczami.

Doskonale zdaję sobie sprawę, jakie silne uczucia potrafią targać wówczas rodzicami. Począwszy od bezsilności po poczucie sukcesu, od pomysłów schowania lub wyrzucenia wszystkich słodkości po totalne odpuszczenie. Z tą różnicą, że ja nie odpuściłam tematu…

Czytałam, łączyłam fakty, testowałam…

Zdobyłam MEGA wiedzę i doświadczenie, i na tej podstawie powstało istne słodkie kompendium — pakiet „Słodycze w diecie dziecka”, w którym krok po kroku wyjaśniam — dlaczego tak bardzo ciągnie nas (i nasze dzieci) do cukru, jak wprowadzać słodycze do diety dziecka, a także jak opanować i zmniejszyć słodką obsesję Twojego dziecka.

Ta wiedza to podstawa budowania dobrej relacji ze słodyczami.

Jak sytuacja wygląda teraz?

Adam (7 lat) od dłuższego czasu bardzo fajnie potrafi samodzielnie zarządzać słodyczami. Eryk (5 lat) jest na etapie — raz dziennie słodka przekąska czy deser powinny się pojawić. Jest dobrze. U Ciebie też tak może być! Wchodzisz w to?

Wybierz swój pakiet „Słodycze w diecie dziecka”

Pakiet STANDARD

  • workbook
  • nagrania wideo
  • plansze
  • e-book z przepisami na domowe słodkości
  • dostęp do prywatnej grupy na Facebooku

Pakiet PREMIUM

  • workbook
  • nagrania wideo
  • plansze
  • e-book z przepisami na domowe słodkości
  • dostęp do prywatnej grupy na Facebooku

Jeżeli ty lub twoje dziecko doświadczacie jakichkolwiek trudności z jedzeniem — najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie pełnego wywiadu indywidualnie. Możesz poszukać odpowiedniego specjalisty lokalnie lub umówić się ze mną na rozmowę online.

Scroll to Top